Chicky memo czyli Kurczakowe memo (recenzja)

Niedawno recenzowałem grę Froggy comes home (Żabka wraca do domu) z programu tajlandzkiego wydawnictwa Wonderland, dzisiaj opowiem o innym tytule tego wydawcy – Chicky memo, czyli o Kurczakowym memory. 

Podobnie jak przy Froggy comes home pudełko tej gry nie jest niestety żadnym mistrzostwem świata – pośledniej jakości i z mało praktycznym sposobem zamknięcia, ale szczęśliwie zawarte w środku elementy gry nie pozostawiają nic do życzenia. Są  to: 4 solidne, tekturowe puzzle, z których składamy planszę-podwórko, 28 żetonów jajek oraz 8 sympatycznych i poręcznych figurek kur. Każda kura ma na spodzie kolorowe kółko. Barwy, którymi oznaczono kury mają swoje odpowiedniki na żetonach jajek. Przy czym żetony występują w dwóch wersjach – ponieważ Chicky memo można rozgrywać na dwóch poziomach trudności. Na szesnastu jajkach znajdziemy tylko po jednym kolorze, na każdym z pozostałych zaś nadrukowano po dwa różne kolory.
Przed rozgrywką wybieramy ten zestaw żetonów, którym chcemy grać, odwracamy kolorową stroną do dołu i tasujemy. Następnie ustawiamy kury na stosikach słomy (gniazdach) namalowanych na planszy. Grę można zacząć.

Jedno z dzieci odwraca dowolne jajko, po czym wybiera którąś z kur na planszy i sprawdza wraz z resztą grających, czy kolor namalowany na spodzie figurki odpowiada temu na żetonie jajka. Jeśli tak – układa jajko przed sobą i można odwrócić kolejny żeton z puli. Jeśli nie – poszukiwania odpowiedniej kury trwają dalej. W obu przypadkach kura trafia z powrotem na planszę, ale – i to jest bardzo ważne – do innego gniazda. W ten sposób kury stale zmieniają pozycje na planszy, przez co gra staje się dużo bardziej dynamiczna i emocjonująca niż zwykłe memory.

W rozszerzonym wariancie rozgrywki używa się żetonów z dwoma kolorami. Żeby zdobyć żeton jajka dziecko musi odnaleźć, jedna po drugiej, dwie kury oznaczone właściwymi barwami.

Niezależnie od wybranego wariantu – zwycięzcą zostaje gracz, który zebrał najwięcej jajek.

Gra jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 4 lat. Ja grałem w nią z przedszkolakami z grupy pięcio- i sześciolatków i tam spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Ponieważ zasady memory są dzieciom zwykle dobrze znane, nauka reguł Chicky memo, gdzie nowa jest tylko konieczność przestawienia kury na inne pole planszy, nie sprawiła im żadnych problemów. Za to już sama zabawa, szczególnie śledzenie stale zmieniających swoją pozycję kur, sprawiły wiele frajdy.

Trochę mniej satysfakcjonujące okazało się granie z dwubarwnymi żetonami, to zdecydowanie wariant rozgrywki dla starszych dzieci; młodsze potrzebowałyby się najpierw dokładnie ograć się z wariantem podstawowym, co innymi słowy oznacza jednak także, że gra może „rosnąć” razem z dzieckiem. I to należy jej zaliczyć na plus.

Ze swoim sympatycznym i wciągającym dzieci twistem w postaci przeskakujących z gniazda na gniazdo kur jest Chicky memo udaną i wartą polecenia grą. Wprawdzie nieco problematyczne wydawało mi się początkowo zastosowanie oznaczeń barwnych w postaci bardzo zbliżonych do siebie kolorów– czerwonego i różowego oraz granatu i fioletu, jednak już w tej grupie wiekowej, w której prowadziłem rozgrywki testowe na potrzeby recenzji, wystarczyło zwrócić dzieciom uwagę na różnice barw, żeby radziły sobie z nimi bez problemu.
Chicky memo – jak każda gra memory, za to w wyraźnie ciekawszy sposób – rozwija pamięć, koncentrację, spostrzegawczość. Dziecko poćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, poza tym utrwali znajomość kolorów i potrenuje umiejętność liczenia.

Nade wszystko jednak gra pozwala na wesołą zabawę, nie pozbawioną takich wyzwań, którym dzieciaki często potrafią sprostać lepiej nawet niż ich rodzice czy – jak w naszym przypadku – grający z nimi nauczyciele.

Dziękujemy dystrybutorowi, sklepowi Zasiedmioma.pl
za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji.

EduPunktometr Spiellusta

ocena ogólna: 8/10
wykonanie gry: 9/10
stosunek cena do jakości: 7/10 (Zasiedmioma.pl 79 zł)

Podstawowe informacje o grze:

Tytuł: Chicky memo (Kurczakowe memo)
Liczba graczy: 2-4
Wiek: od 4 lat
Czas gry: 10 min
Wydawca: Wonderland
Projektant: nie podano
Instrukcja: oryginalna w kilku językach, polska – dodawana przez dystrybutora

Zawartość pudełka:
* plansza (składana z 4 puzzli)
* 8 figurek kurczaków
* 28 żetonów jajek
* instrukcja

Chicky memo w serwisie BGG

You may also like...

Dodaj komentarz

Proszę, podziel się swoimi wrażeniami o przeczytanej recenzji.

Wypełnij krótką ankietę


Nie, dziękuję. Może zostawię komentarz…