Mysia gra – Kto ryzykuje, ten wygrywa

W poprzednim poście pisałem o przyjemnej grze Knatsch – das Turnierspiel, która opiera się na kościach i ryzyku, ale nadaje się dla raczej starszych graczy. Dla młodszych mam inną propozycję – Mysią grę od Ravensburgera – niewielkie, poręczne pudełko z 72 żetonami myszek w 5 kolorach i 8 specjalnych plastikowych kostek wyglądających ni mniej ni więcej jak małe kostki sera, w których można umieścić żetony myszek.

Mysia gra to barwna, zabawna, pomysłowa gra dla 2 – 4 graczy w wieku już od 5 lat i jak każda szanująca się gra przede-wszystkim-dla-dzieci ma zasady dające się wyjaśnić w kilka minut:

Przygotowanie gry
Rozłóż na stole żetony myszek obrazkami do dołu. Włóż do każdej kostki po jednym żetonie myszki.

Przebieg gry
Zaczyna najmłodszy gracz. Rzuca kostkami, jeśli żadna nie wypadnie otwartą stroną do góry, kończy ruch i oddaje wszystkie kostki przeciwnikowi. Jeśli jakieś wyrzuci stroną z żetonem myszki do góry, decyduje, czy rzucać dalej, czy spasować. Gdy pasuje, wyjmuje żetony myszek z kostek, które wyrzucił żetonami do góry, kładzie te żetony przed sobą, a do kostek wkłada nowe myszki wzięte ze stołu. Kostki oddaje sąsiadowi z lewej.

Może jednak chcieć rzucać dalej (No tak, tak, kto ryzykuje, ten wygrywa… albo i nie) , wtedy odkłada na bok kostki, które wyrzucił otwartą stroną i wykonuje rzut tylko pozostałymi kostkami. Jeśli znowu wypadną jakieś kostki myszkami do góry, decyduje czy rzucać dalej czy zrezygnować. Biada jednak, jeśli rzut sie nie powiedzie. Wtedy natychmiast kończy swoją turę i nie zdobywa żadnej myszki, nawet tej w odłożonych kostkach. Jak pech to już na całego.

Białe myszki
Białe myszki pozwalają dokonywać wymiany między graczami. Jeśli gracz wyrzuci w swojej turze przynajmniej jedną biała myszkę, może przed oddaniem kostek położyć przed dowolnym innym graczem białą myszkę wraz z jedną kolorowa ze swojego zapasu a w zamian wziąć z zapasu tego gracza myszkę w potrzebnym mu kolorze. Raz użyta biała myszka wędruje do pudełka.

Cel gry
A po co to wszystko? Żeby być pierwszym, który uzbiera 7 myszek w jednym kolorze.

Mysia gra wpasowuje się doskonale w kategorię gier rodzinnych, przy czym przyjemność z gry czerpać mogą nie tylko dzieciaki, ale i – w odpowiednio dobranej ekipie – dorośli. Gra typowo dla dzieci, wspaniała do zabaw rodziców z dziećmi, a poza tym jako lekka party game też zafunkcjonuje.

Graliśmy wczoraj w 3 chłopa i zabawa była przednia. Choć oczywiście patrzeliśmy na to nasze granie z przymrużeniem oka, bo jak inaczej patrzeć na dorosłych facetów zapamiętale rzucających kostkami i kolekcjonujących myszki? I do tego tak tym mysim hazardem zafascynowanych?

You may also like...

1 Response

  1. Anonymous pisze:

    myszki sa super!!!!!!!!!!!!!!! 🙂

    Pozdrawiam

    damiam

Dodaj komentarz

Proszę, podziel się swoimi wrażeniami o przeczytanej recenzji.

Wypełnij krótką ankietę


Nie, dziękuję. Może zostawię komentarz…