Auf und Davon – wyścig wampirów

Auf und davon to wydana w Niemczech w ESPENLAUB-Verlag gra dla dzieci, której tematem jest podróż wampirów na dzienny spoczynek do swoich grobów.

Nieco przerażające? Być może – ale zabawa przednia.

Najpierw coś dokładniejszego o elementach gry ( ja swój egzemplarz kupiłem na allegro – jakby ktoś kiedyś trafił na ta grę i chciał kupić):

1 plansza
3 czosnkowe chmury
12 pionków po 3 w każdym kolorze
1 kostka z symbolami odpowiednimi do symbolów na polach planszy i symbolem główki czosnku
1 instrukcja (skany: Vorder- und Rückseite Innenseite)

Czas gry: ok. 30 minut
przeznaczona dla: 2-4 graczy od 6 lat

Oczywiście, jak na wydaną w Niemczech grę przystało, Auf und davon zostało wydane bardzo solidnie, grafika nie straszy – mimo tej lekko mrocznej tematyki, na plansze patrzy się z przyjemnością, oznaczenia symboli są czytelne i nawet młodsze dzieci radzą sobie z ich odróżnieniem. Podobnie kostka – wykonana z drewna z wtłaczanymi symbolami. Żetony czosnkowych chmur zrobiono z grubego kartonu, nie ma problemów z ich podniesieniem z planszy. Do tego ładne plastikowe pionki w miłych podstawowych kolorach.

Cel gry podobny do tego w chińczyku – doprowadzić wszystkie swoje pionki do celu – wampirzych grobowców. Jednak poruszamy pionki tylko w linii prostej do najbliższego pola z symbolem jaki wyrzuciliśmy na kostce. Na jednym polu może stać jeden pionek. Wampirki nie zbijają przeciwników. (Taka gra bez auuaaa!)

Pola w centrum planszy są zaznaczone odmiennym kolorem – na środku tego obszaru układamy na początku gry 3 czosnkowe chmury. Kto wyrzuci symbol główki czosnku może przełożyć dowolną chmurę na dowolne pola centralnego obszaru – w ten sposób blokujemy przeciwników usiłujących wyprzedzić nas w osiągnięciu celu.

Jak widać gra w swoich zasadach banalnie prosta – 3 minuty (góra 8 jeśli próbujemy metodą werbalno-gestykulującą wyjaśnić ją po niemiecku) i można grać.

Mam tą grę w szkole od 2 miesięcy – sporo dzieciaków już w nią grało – począwszy od trzecioklasistów na szóstoklasistach kończąc.

Zapytałem o ich ocenę tej gry – w skali 1-10 wypadło 8. To świetny wynik.

4 komentarze

  1. Faktycznie, zasady banalne… a gra zapowiada się ciekawie. Szczególnie jeśli lubi się gry z pogranicza logicznych ;)

  2. pomimo pisze:

    Z logiką ta gra ma niestety niewiele wspólnego – symbole to po prostu sposób wytyczania szlaku, ale elementy soft strategii (blokowanie przeciwnika – wybór drogi na planszy) są obecne. Dla starszych dzieciaków i „większych” dzieci można zresztą wprowadzić zasadę bicia pionków. Emocje większe i jakoś tak ciekawiej.

    Jako lekka party game mogłaby zafunkcjonować nawet wśród starszych graczy jako lekki przerywnik albo dla umilenia atmosfery.

  3. Zaciekawiła mnie ta gierka, lubię takie proste pomysły. Ku mojemu zdumieniu nie mogę jej namierzyć w serwisie boardgamegeek.com. Wyszukiwarka nie znajduje gry ze słowem „davon” w tytule. Może ktoś ma jakiś pomysł jak znaleźć tę grę? A może nie ma jej w bazie bgg?

  4. pomimo pisze:

    Na Boardgamegeek.com nie ma jej niestety – ta gra ma już kilka lat, ale widziałem ostatnio na aukcjach na niemieckim ebay.de chyba za 3 Euro – nie orientuję się czy jest jeszcze w regularnej sprzedaż – mój egzemplarz kupiłem na allegro -ale ktoś to przytargał po prostu z Niemiec, ten mój to w Polsce chyba jeden z niewielu egzemplarzy ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę, podziel się swoimi wrażeniami o przeczytanej recenzji.

 

Wypełnij krótką ankietę


Nie, dziękuję! Ale postawię Ci kawę …

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to