Jamniki

Jamniki z gry Davida Shorta o tym samym tytule, są słodkie i z rundy na rundę pięknie nam rosną, a my mamy za zadanie się nimi zaopiekować, nakarmić smacznymi kośćmi i ubrać w szykowne kubraczki, żeby przypadkiem nie zmarzły.

Grę zaczynamy z żetonami psiej głowy i ogona. W trakcie rozgrywki będziemy dokładać między te żetony kolejne żetony psich kubraczków, obserwując jak psiaki rosną.

Kierować się musimy raptem kilkoma prostymi zasadami. Przede wszystkim kubraczki dokładamy zaczynając od głowy, a następne – kolejno w kierunku ogona. Grą rządzi  reguła mówiąca, że kubraczki spasowujemy albo takim samym kolorem, albo taką samą liczbą kości na przylegających połówkach żetonu. W przypadku, gdy nie mamy możliwości dołożyć żadnego kubraczka zgodnie z tymi wymaganiami, możemy dołożyć do jamnika – jako swoistego jokera – żeton odwrócony białą stroną do góry.

To, że nie możemy sobie umieszczać żetonów między kubraczkami już dołożonymi wcześniej stanowi pewną trudność, szczególnie przy komponowaniu kolorów kubraczka. A właśnie o kolory m.in. tu chodzi. Na koniec gry zapunktujemy za najdłuższy jednokolorowy fragment kubraczka na naszym jamniku. Poza tym zliczymy sobie liczbę kości na kubraczkach jamnika. Suma punktów będzie naszym wynikiem w grze, a właściwie „półgrze”, bo cała partia obejmuje dwie gry, które różnią się jedynie  kierunkiem rozgrywania tur graczy.

Wykorzystany w grze mechanizm dystrybucji żetonów powoduje, że kubraczki docierają do kolejnych grających w postaci stale zmieniającej się puli. W ten sposób gra wyrównuje szanse między młodszymi a starszymi, a decyzje każdego gracza muszą się opierać na dostępnych mu w danym momencie zasobach.

Ponieważ żetony przekazuje się sąsiadowi – zależnie od etapu rozgrywki – po lewej lub po prawej, można też niekiedy delikatnie spróbować wpłynąć na sytuację współgracza, wykorzystując żeton, który mógłby mu się przydać, jednak – dzięki losowemu dobieraniu dodatkowego żetonu do puli otrzymanej od poprzednika – gra potrafi zniwelować ten efekt i wciąż zachowuje charakter pokojowego i sympatycznego pasjansa, po którym nie powinniśmy spodziewać się jakichś szalonych gniewów i fochów po stronie najmłodszych.

Oprócz wariantu podstawowego w grze istnieją też dwa warianty rozszerzone. W pierwszym punkty za kubraczek przyznaje się tylko graczowi, który ma najdłuższy fragment w danym kolorze. Drugi wariant wprowadza dodatkowo zadania. Przed rozgrywką losuje się dwa żetony z talii 12 zadań. Zadania wprowadzają dodatkowe warunki punktacji, np. punkty za brak białych części na kubraczku albo za kubraczek złożony tylko z dwukolorowych płytek. Do realizacji obu tych zadań może dążyć każdy z graczy, w ten sposób rozgrywka zyskuje dodatkową głębię i staje się nieco trudniejsza.

Jamniki okazują się bardzo sympatyczną, sprytną, a przy tym wcale nie przekombinowaną grą. Niski poziom skomplikowania zasad pozwala nowemu graczowi bez problemu włączyć się do zabawy i czerpać z niej pełnię przyjemności. Gra ma odpowiednią długość w stosunku do swojej treści. Losowość jest utrzymana w ryzach, i mimo jej oczywistej widoczności, nie zauważyłem, żeby gra traktowała kogokolwiek niesprawiedliwie.

Wydanie tej planszówki nie daje mi żadnych powodów do narzekań – o dziwo, nie mam nawet uwag do instrukcji. Wydawniczo wszystko tu jest solidne i przemyślane, a grafiki Macieja Szymanowicza zgrabnie ocieplają klimat rozgrywki, odczuwalny nie tylko przez najmłodszych.

Z punktu widzenia rodziców warto podkreślić, że Jamniki mają też walory edukacyjne. Dzieci aktywnie operują tutaj kolorami, utrwalając sobie ich znajomość. Liczenie kości na kubraczkach wspiera edukację matematyczną. Do tego dzieci uczą się myślenia taktycznego i zarządzania dostępnymi zasobami.

Jamniki, ukazały się w programie Naszej Księgarni w linii gier dla młodszych graczy, ale z czystym sumieniem można je postrzegać także w kategorii gry rodzinnej. Oczywiście z racji tematyki czy prostoty zasad jej główną grupą docelową będą rodziny z młodszymi dziećmi.

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia 
za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji

Punktometr Zagramy

ocena ogólna: 10/10
strategia / taktyka: 6/10
losowość: 5/10
interakcja: 2/10
wykonanie gry: 10/10
stosunek cena do jakości: 9/10

cena w sklepach: ok. 60 zł

moja ocena dla „Jamniki” w serwisie BGG: 7

Podstawowe informacje o grze:

Tytuł: Jamniki
Liczba graczy: 2 – 5
Wiek: od 6 lat
Czas gry: ok. 20 min
Wydawca: Nasza Księgarnia
Projektant: David Short
Instrukcja: polska

Zawartość pudełka:
• 5 pyszczków jamników
• 5 ogonków jamników
• 32 żetony kubraczków
• żeton gracza rozpoczynającego
• 12 żetonów tajnych zadań
• instrukcja

„Jamniki” w serwisie BGG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę, podziel się swoimi wrażeniami o przeczytanej recenzji.

 

Wypełnij krótką ankietę


Nie, dziękuję! Ale postawię Ci kawę …

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to