Städte-Spiel Frankfurt (Oder) /Słubice mit Blick auf die Partnerstädte

O grach edukacyjnych pisze się niewiele. Zauważyłem to dawno i od dawna przymierzałem się do omawiania na Spielluście również tego rodzaju gier. Pewnie, że niemal każdej grze można przypisać jakiś tam komponent edukacyjny, albo choćby taki potencjał. Jednak gry w które gramy na co dzień służą przede wszystkim rozrywce. Z grami edukacyjnymi sensu stricte jest za to inaczej. Proporcje między zabawą a nauką wyglądają tu zgoła odmiennie, na korzyść tej drugiej dziedziny oczywiście.

Ciekawe, że ostatnio gra edukacyjna staje się też mniej lub bardziej gadżetem reklamowym, elementem promocji danego regionu, miasta, albo instytucji. Dość wspomnieć o grach wydawanych pod patronatem i na zlecenie muzeów (np. Pojedynek na zlecenie Muzeum Pałacu w Wilanowie), albo miast (np. zakochany w Warszawie), czy regionów (np. Pierścien św. Kingi). O tych grach mam nadzieję w przyszłości móc jeszcze napisać. Dzisiaj zaś o grze, o której wspominałem w artykule Uwaga wydawcy! Young Life 2008.

Städte-Spiel Frankfurt (Oder) /Słubice mit Blick auf die Partnerstädte to gra wydana w tym roku przez Urząd Miasta Frankfurt nad Odrą. Tematycznie gra obejmuje europejskie dwumiasto jakie tworzą wspólnie Frankfurt (Oder) i Słubice, oraz liczne inne miasta partnerskie Frankfurtu.

W pudełku znajdziemy instrukcje w 4 językach, obszerną broszurę w języku niemieckim z dokładnym omówieniem treści zawartych w pytaniach na kartach oraz najważniejsze: 72 karty do gry podzielone kolorystycznie na dwie talie.

Każda karta w niebieskiej talii ma swój odpowiednik w talii pomarańczowej. Karty wykonano w technice 3d (druk soczewkowy). Po przechyleniu karty zmienia się ilustracja na karcie oraz wersje językowe. To rozwiązanie pozwoliło zmieścić na niewielkiej powierzchni pytania we wszystkich 4 językach miast partnerskich: niemieckim, angielskim, francuskim i polskim.

Jednocześnie autorzy gry wykorzystali ważną cechę tej technologii: wg badań druk trójwymiarowy absorbuje o wiele więcej uwagi niż zwykłe obrazy. Czas jaki oglądający poświęca przyjrzeniu się takiemu obrazkowi jest 4-krotnie dłuższy niż w przypadku standardowych ilustracji, a wymaga to aż 5-krotnie silniejszej koncentracji. W efekcie gra naprawdę przyciąga uwagę, co sam zaobserwowałem na sobie, intryguje i budzi zainteresowanie tematyką i treścią. Do tego karty nie są przeładowane treścią, co mogłoby raczej zniechęcić potencjalnego gracza.

Za pomocą kart można rozegrać aż trzy gry:

1. Memory – to wersja dla najmłodszych. Gracze układają potasowane karty motywami do dołu. Każdy po kolei odwraca dwie dowolne karty. Jeśli trafił na dwa takie same motywy, zabiera karty i odkrywa następną parę. Jeśli „skusił” kolejka przechodzi na następnego
gracza. Wygrywa ten, kto zdobył najwięcej par.

2. Quiz, czyli Sprawdzian wiedzy. Karty układa się wg kolorów w dwóch taliach, przy czym trzeba zwrócić uwagę, żeby kolejność odpowiadających sobie kart obu kolorów była w obu stosach taka sama. Teraz jeden z graczy ciągnie karty z wierzchu obu stosów, czyta cicho pytanie z jednej z nich, a odpowiedź podaje na głos, następna osoba sprawdza odpowiedź – czyli słowo wyróżnione kolorem w pytaniu na drugiej karcie. Jeśli odpowiedź się zgadza, gracz odpowiadający zachowuje karty, jeśli nie odkłada je na bok.

3. Mix gra memory i sprawdzian wiedzy. W tym wariancie gra się na zasadach zwykłego memory, jednak gracz odkrywa najpierw jedną kartę, odpowiada głośno na pytanie, szuka drugiej karty z motywem do pary. Aby zdobyć punkt musi znaleźć nie tylko odpowiednią kartę, ale też udzielić prawidłowej odpowiedzi na pytanie.


Warto wspomnieć tutaj o głównym edukacyjnym przeznaczeniu tej karcianki, w dużej mierze warunkującym sposób sformułowania zasad i przyjęte rozwiązania. Otóż co roku we Frankfurcie ma miejsce spotkanie młodzieży ze wszystkich miast parnterskich i gra została opracowana specjalnie z myślą o najbliższym spotkaniu. Do tego opracowana dokładnie tak, aby uniknąć problemów językowych podczas zabawy. Tekst pytania w danym języku ma swoje stałe miejsce na każdej karcie, więc nie ma problemu z orientacją. Druk 3d gwarantuje „automatyczne tłumaczenie”. W praktyce Niemiec może czytać swoje pytanie po niemiecku, a Polak po polsku. Odpowiadanie jest równie proste, bo każda odpowiedż to jedno słowo. Przy tym odpowiedzi i pytania na odpowiadających sobie kartach zawsze zazębiają się. Odpowiedź na jedno pytanie jest kolorystycznie wyróżniona w pytaniu na drugiej karcie, przez co odpowiedzi są łatwe do sprawdzenia nawet przez graczy słabo chwytających obcojęzyczne nazwy. Przykład:

karta pomarańczowa:
Comment s’appelle le fleuve qui separe et relie Francort (Oder) et Slubice?
Jaka nazywa się rzeka, która dzieli i łączy Frankfurt nad Odrą i Słubice?
karta niebieska:
Jakie dwa miasta, które wcześniej były jednym dzieli i łączy rzeka Odra?
Welche zwei Städte, die früher eine Stadt waren, werden durch den Fluss Oder getrennt?

Całości dopełnia świetny poziom wydania, solidne pudełko, dobrej jakości materiały, nienaganne opracowanie edytorskie i graficzne. Naprawdę udany i przemyślany pomysł. Po spotkaniu młodzieży gra na pewno przez długi czas będzie mogła być z powodzeniem proponowana turystom jako pamiątka z wycieczki do Frankfurtu. Świetnie też spełni swoją rolę jako dopełnienie edukacji regionalnej w szkołach polsko-niemieckiego dwumiasta.


Gra:

  • rozwija spostrzegawczość
  • umożliwia trening pamięci
  • wspomaga przyswajanie wiedzy o Frankfurcie (Oder) /Słubicach i ich miastach partnerskich
  • rozwija obycie w środowisku wielojęzycznym i otwartość na inne kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę, podziel się swoimi wrażeniami o przeczytanej recenzji.

 

Wypełnij krótką ankietę


Nie, dziękuję! Ale postawię Ci kawę …

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to