Totem (recenzja)
Cel gry, jaki stoi przed nami w grze Totem z programu Tactic Games, jest znany z wielu innych abstrakcyjnych gier. Pojawia się w różnych odmianach i wariantach. Czasem, tak jak tu tymi naszymi czterema pionkami, trzeba dotrzeć do przeciwległego brzegu planszy wszystkimi swoimi pionkami. Kto pierwszy tego dokona – wygrywa.
Jak się gra w Totem
Co czyni takie gry ciekawymi lub nie, to wszystko pomiędzy początkiem a końcem rozgrywki. Warunki i zasady, na których przemierzamy planszę.
W Totemie ruszamy się w dowolną stronę po liniach prostych. Blokują nas inne pionki, nie wolno ich przeskakiwać, ani stawać na zajętym już polu.
Ponadto zawsze mniej więcej jedna czwarta pól na planszy to dodatkowo pola tabu. Na początku gry pola, na których nie wolno stawać, wskazuje symbol z jednego z czterech, odkrytych losowo żetonów. Potem możemy ten symbol zmieniać, stając na polach specjalnych. Zakrywamy wówczas aktualny symbol i odkrywamy żeton z dowolnym innym. I trochę jest w tej grze przez to też elementu memory – bo dobrze jest zapamiętać, gdzie leżą żetony z poszczególnymi symbolami.
Ocena
Koncept – można powiedzieć – naprawdę trochę jak z gier tradycyjnych. Ot, ładnie zilustrowany i rzeczywiście grywalny – choć moim zdaniem sprawiedliwiej jest przy parzystej liczbie graczy, gdy każdy ma swojego przeciwnika naprzeciwko. Przy trzech graczach, dwóch się wyraźniej kontruje, trzeciemu jakby łatwiej lawirować pomiędzy nimi.
Na pewno czas gry podany na pudełku jest raczej na wyrost. My kończyliśmy partię w jakieś 15 – 20 minut.
Wykonanie gry jest bardzo przyzwoite. Elementy kartonowe sprawiają wrażenie wystarczająco trwałych. Duże, drewniane pionki dopełniają pozytywnego obrazu, nawet jeśli gdzieś tam czasem przy naszym egzemplarzu mieliśmy wrażenie, że zbyt szybko po lakierowaniu trafiły do pudełka.
Podsumowanie
Czy Totem jest grą ciekawą? To chyba zależy. Jeśli ktoś lubi gry abstrakcyjne z wyraźnymi elementami logicznymi, a z bardzo prostymi zasadami, to być może jest to propozycja dla niego. Ale no właśnie, to jest też przede wszystkim pomysł na grę dla osób wyraźnie początkujących – bo jak widzicie, nie za bardzo jest też o czym szerzej przy Totemie napisać. A to znaczy, że owszem rzecz grywalna, ale też nie spodziewajmy się, że pozostawi po sobie jakieś szczególne sentymenty. Chociaż z tymi sentymentami przy planszówkach trudno jednoznacznie wyrokować. Ostatecznie nie tak ważne są gry, a ludzie z którymi w nie gramy.
Gdy szukamy czegoś nieskomplikowanego i przejrzystego dla dziecka, dla seniora, dla bliskich i dalszych ogólnie raczej wystraszonych tymi strasznymi nowoczesnymi grami, przy których niektórzy boją się zbłaźnić – takie gry jak Totem są czasami całkiem bezpiecznymi wyborami.
Dziękuję wydawnictwu Tactic Games Oddział w Polsce
za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji
Punktometr Zagramy
Totem 6/10
Podstawowe informacje o grze:
Tytuł: Totem
Liczba graczy: 2 – 4
Wiek: 7+
Czas gry: 30 min
Wydawca: Tactic Games
Projektant: N/A
Język: polski
„Totem” w serwisie BoardGameGeek